Angiomed Radom
Poradnia Chirurgii Naczyniowej
Gabinet Prywatny
ul. Ignacego Paderewskiego 21
lokal 3
wejście od strony ul. Chrobrego
26-605 Radom
Specjalistyczne porady lekarskie z zakresu chirurgii naczyniowej, badania usg doppler tętnic i żył,
skleroterapia
Skleroterapia
Zabieg polega na wstrzyknięciu środka obliterującego do światła naczynek tworzących pajączki naczyniowe, niewydolnej żyły lub żylaka powodując w efekcie ich niedrożność. Wówczas krew omija niedrożną żyłę i płynie do serca przez inne zdrowe naczynia układu żył siatkowatych lub przez żyły przeszywające trafia do układu żył głębokich, który odprowadza ok. 80% krwi z kończyny dolnej. Skleroterapia stała się podstawową metodą leczenia przede wszystkim żylaków zagrożonych pęknięciem i krwotokiem, a wraz z rozwojem Flebologii Estetycznej także nieestetycznych poszerzonych naczynek kończyn dolnych. Obecnie skleroterapia jest metodą uznawaną za ,,złoty środek" w chirurgii żył kończyn dolnych. Wiele nowoczesnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych, w tym metoda wewnątrznaczyniowa przy użyciu systemu Flebogrif, opiera się na wykorzystaniu sklerozantu w trakcie zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu:
Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, powinno się tylko zaopatrzyć w pończochę uciskową przeciwżylakową II klasy kompresji 23-32 mm Hg.
Zabieg:
Czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki - zwykle trwa on od kilku do kilkunastu minut przy zastosowaniu jednej ampułki preparatu zamykającego naczynia i jest praktycznie niebolesny i wykonuje się go metodą injekcji metodą pianową Tessariego.
Po zabiegu:
Skleroterapia nie wymaga przebywania na zwolnieniu lekarskim - bezpośrednio po zabiegu należy chodzić przez minimum 2 godziny, a potem wraca się do normalnego trybu życia.
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami po zabiegu skleroterapii podczas dnia należy nosić przez 3 tygodnie rajstopy lub pończochy uciskowe przeciwżylakowe (II klasa kompresji 20-30 mmHg).
W miejscu zamkniętego żylaka może powstać delikatnie wyczuwalny dotykiem niewielki guzek, który wchłania się z czasem, gdy naczynie ulega trwałemu zamknięciu, przerośnięciu i zwłóknieniu. Miejscowe zasinienia i wynaczynienia krwi, które powstają po nakłuciu naczynka, wchłaniają się zwykle w ciągu kilku tygodni, a ostateczny efekt kosmetyczny zabiegu (całkowite wchłonięcie się drobnych siniaczków) bywa widoczny po kilku miesiącach. Należy pamiętać, że nie u wszystkich pacjentów gojenie przebiega tak samo i czasem trzeba wykazać więcej cierpliwości przy wchłanianiu się niedrożnych naczyń, które zawierają w środku ciemną, zakrzepniętą krew i mogą jeszcze kilka miesięcy być widoczne jako zielono-granatowe pręgi pod cienką skórą.
Efekty niepożądane:
Po skleroterapii może wystąpić ogniskowa martwica skóry w miejscu wstrzyknięcia preparatu, infekcja tkanek lub objawy uczulenia, jednakże takie powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe bądź obciążone chorobami wymienionymi w dziale przeciwwskazania do zabiegów z użyciem lasera powinny raczej zrezygnować z zabiegu.
Zabieg wykonywany przez lekarza chirurga naczyniowego jest z reguły bezpieczny i pozwala wyeliminować ryzyko takiego zagrożenia.
Uwagi:
Zabieg skleroterapii to nie jest zabieg na ostatnią chwilę i nie jest wskazany w okresie krótszym niż co najmniej miesiąc przed planowanym urlopem z zamiarem ekspozycji w stroju kąpielowym na plaży lub przed ważną uroczystością, na której Panie zamierzają wystąpić w mini (ze względów oczywistych). Skleroterapia powinna być zaplanowana przez pacjenta z uwzględnieniem wszystkich możliwych okoliczności i ewentualnym indywidualnie dłuższym okresem wchłaniania się wynaczynień i zakrzepniętych żył.